Yangın Tüpü Nasıl Kullanılmalı?

 YANGIN TÜPÜ NASIL KULLANILMALI

Yangın gibi felaketler başımıza gelmesini istemeyiz. Ama herkesin başına gelebilecek bu tür felaketlerde zaman çok önemlidir. Bu sebepten dolayı zamanı en iyi şekilde kullanabilmemiz için yangın felaketinde elimizdeki silahımız olan yangın söndürme tüplerini en verimli şekilde kullanmayı bilmemiz gereklidir.

Şimdi burada yangın söndürme cihazlarını en verimli şekilde kullanabilmek için neler yapmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağız

 

tup1RÜZGARI ARKANA AL
Eğer yangın açık alanda veya kapalı alanda akım olan bir yerde oluşmuşsa mutlaka rüzgarı arkamıza almamız gereklidir. Bu şekilde hem alevlerin sizlere zarar vermesini engeller hem de kullandığınız yangın söndürme cihazın içindeki kimyasalın daha verimli olarak kullanılmasını sağlarsınız.

 

tup2
YANGIN SÖNDÜRME CİHAZINI ALEVİN DİBİNE TUT
Yangın söndürme cihazları yangın başlangıcında kullanılmak üzere tasarlandıkları için yangından uzaklaştıkça verimliliklerini kaybederler. Bu sebepten dolayı yangına  kendinize zarar vermeden ne kadar yaklaşırsanız o kadar daha verimli kullanırsınız. Diğer adıyla yangının başlangıç noktası yani yangının dibi de denilen kısmına tutarsanız cihazınız o kadar etkili olacaktır.

 

tup3ÖNCE ÖNÜ SONRA İLERİYİ SÖNDÜR
Yangına müdahale etmeye yangının size en yakın olan yani ön kısmından başlamalısınız. Buradan müdahale etmeniz hem yangını kontrol etmede size koaylık sağlayacak hemde elinizdeki cihazı daha verimli kullanabileceksiniz. Yangına müdahale ederken cihazınızı bir defada kullanarak hızlı bir şekilde tüketmemeli ekonomik olarak kullanmanız önemlidir. Yangın söndürme cihazını kullanırken  az az kısa aralıklarla kullanmak gereklidir.

 

 

tup4YANGIN TAMAMEN SÖNMEDEN AYRILMA
Yangın bölgesinden yangının tamamen söndüğüne emin olmadan ayrılmamanız gereklidir. Çünkü bazen söndüğünü sandığınız yanmış maddeler eşyalar veya  malzemeler oksijen aldığında tekrar yanmaya başlayabilir can ve mal güvenliğiniz için yangını tamamen söndüğüne emin olmadan yangın bölgesini terk etmeyiniz.